УБД та учасник війни: у чому суттєва різниця та які надаються пільги

В Україні на законодавчому рівні закріплені два статуси — учасник бойових дій та учасник війни. Попри схожість у назві, вони мають абсолютно різні поняття, відповідно й виплати та пільги військові отримують різні. У чому саме полягає різниця, як оформити та на які пільги й виплати можуть розраховувати військові, розповіла юристка Ario Law Firm Надія Грищенко.

 

убд і ув

 

 

Учасник бойових дій і учасник війни — у чому відмінність? Дані поняття закріплені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

 

Так згідно зі ст. 5 цього нормативно-правового акту, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

 

Перелік всіх осіб, які належать до учасників бойових дій, закріплений у ст. 6 цього Закону.

 

В ст. 8 цього ж закону йдеться, що учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили військову службу у Збройних Силах колишнього СРСР, трудівники тилу, а також інші особи, передбачені Законом.

 

Перелік всіх осіб, які належать до учасників війни, закріплений у ст. 9 Закону.

 

Грищенко підкреслила, що і УБД, і УВ є ветеранами війни.

 

"Законом до ветеранів війни відносять і осіб з інвалідністю внаслідок війни та закріплюється перелік осіб, які належать до цієї категорії, та їхні пільги", — зазначає правозахисниця.

 

Юристка зазначає, що у вищезгаданому законі чітко визначені пільги як для УБД (ст. 12), так пільги для УВ (ст. 14).

 

"Щоб не повторюватись, наводжу пільги, які є спільними для обох категорій", — інформує Грищенко.

 

Учасники бойових дій та учасники війни отримують від держави такі пільги:

 

- безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

- першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

- виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

- використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати терміном 14 календарних днів на рік;

- знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) — 75% для УБД та 50% для УВ;

- знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) — 75% для УБД та 50% для УВ.

 

Учасники бойових дій також мають право на безплатний проїзд на:

 

- всі види міського пасажирського транспорту, автомобільного транспорту загального користування в сільській місцевості;

- міжміський залізничний, водний, повітряний або автомобільний транспорт (в один та інший бік один раз на два роки або туди й назад один раз/рік з 50% знижкою);

- автобусами приміських і міжміських маршрутів.

 

"Дія пунктів Закону, які закріплюють пільгу УБД та УВ на безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування — на час дії воєнного стану зупинена", — додає правознавиця.

 

 

Яку пенсію отримують учасники бойових дій та учасники війни

 

Учасникам бойових дій пенсії, щомісячне довічне грошове утримання або державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

Учасникам війни, нагородженим орденами та медалями колишнього СРСР за самовіддану працю й бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни, виплачуються пенсії, щомісячне довічне грошове утримання або державна соціальна допомога (виплачується замість пенсії), які підвищуються на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни — на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

"Також щорічно до 5 травня УБД та УВ, нагородженим орденами та медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України", — розповідає Грищенко.

 

Крім того, місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право власним коштом та за допомогою благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.

 

За матеріалами Факти ICTV