Нацбанк заборонив обмінникам показувати курс валют на вуличних табло

Національний банк України посилив вимоги до обмінників і заборонив їм показувати свій курс валют поза межами кас, «привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими позначками чи символами».

Відтепер, щоб дізнатися про поточний курс валют в обмінному пункті, треба буде звернутися до віконечка каси. Зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями в готівковій формі. Якщо зафіксують — запровадять аналогічні обмеження.

Крім того, обмінник повинні знову подавати інформацію до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, а процес купівлі-продажу валют повинен здійснюватися виключно за відеоспостереження. В приміщенні пункту обміну обовʼязково мають бути камери відеоспостереження.

 

долар

 

Також для посилення контролю за здійсненням купівлі та продажу валют винятково із застосуванням РРО, інформація про їхнє використовування передаватиметься до НБУ. Як зазначає регулятор, наразі обмінники почасти ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. З метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас.

«Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами. Національний банк вважає, що розхитування ситуації з курсом задля отримання додаткової маржі регулятор вважає неприпустимим», – зауважують в НБУ.

Нагадуємо, що 21 липня Нацбанк уперше з початку повномасштабної війни змінив офіційний курс долара в Україні. Він зріс на 25% і тепер становить 36,5 гривні за долар. Пояснили це так: «Цей крок дозволить збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення і підтримати стійкість економіки в умовах війни». Відповідно підвищення курсу гривні до долара вплине і на зростання цін в Україні — на 2—3%.